psikoevim-hizmetlerimiz-5

Yetişkin Grup Terapileri

Grup psikoterapisi, 3- 20 kişiden oluşan ve grup terapisi eğitimi almış uzmanlar tarafından uygulanan bir tedavi yöntemidir. Benzer probleme sahip yada benzer zorluklar yaşayan kişiler uzmanlar tarafından bir araya getirilir ve grup boyunca bir yada iki uzman gruba eşlik eder.
İnsanlar sosyal varlıklardır ve etkileşimlerde bulunurlar. Grup terapileri, katılımcılara içinde bulundukları toplumun bir minyatürünü sağlamış olur. Böylece uzmanların da eşlik ettikleri bu gerçek ama minyatür toplumda hem kendilerini hem de diğerlerini daha iyi anlama, tanıma ve kendilerini değiştirme, geliştirme fırsatı bulurlar.

Mevcut katılabileceğiniz gruplarımız aşağıda belirtildiği gibidir;

 

Art Therapy / Sanatla Farkındalık Atölyesi

Tarihler boyunca sanat bir ifade aracı olarak kullanılmıştır. En ilkel çağlarda semboller ve imgeler, insanların ilk iletişim araçları olmuşlardır. Hayatın içinden çıkan bir insan etkinliği olarak sanatın insanlıkla yaşıt olduğu söylenebilir. Sanatsal süreç, insanın gerçeği aşması ya da kendine özgü farklı bir gerçeklik yaratmasıdır. Sanatsal etkinlik, akıl ile akıl dışı, düşle gerçek, imgeler ile nesneler arasında bir bağ kurma eylemidir. Kısaca sanat, insanın kendini tanıması, dönüştürmesi ve yaratmasıdır.

Bazen bireyler kendini ifade etmekten ya da anlaşılmamaktan korkar, yaşadığı derin acı veren duyguları içine atar biriktirir. Böyle yaşamaya devam etmek zamanla bireyleri ruhsal olarak yorar ve bir takım ruhsal hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. İyi olmak içinse, bu anlatılamayan duyguların açığa çıkması yani dışa vurumu gereklidir. Sanat Terapisi tekniği bu anlamda kendini daha kolay ifade edebilme açısından son zamanlarda büyük ilgi görmektedir.

Sanat Terapisi’nde, sözel olarak ifade edilemeyen yoğun duyguların dışa vurumunu sağlamak için sanat dallarından yararlanılmaktadır. Bunu yaparken resim, heykel, hikaye, müzik gibi çeşitli sanat dallarından yararlanılır ve sanat materyalleri kullanılarak bu yoğun duygu ve düşüncelerin, imgeler, renkler ve şekiller ile açığa çıkması sağlanır. Resim yapma, boyama, heykel yapma ve bunun gibi sanat aktiviteleri kişilerin içsel çatışmalarına çözüm bulur, derin ve bastırılmış duygularını açığa çıkarmaya yardımcı olur.

Sanat Terapisi’nde danışanların herhangi bir sanat eğitimi almış olması ya da sanatsal bir yeteneğinin olması gerekmez, herkes sanat terapisine katılabilir. Terapistin asıl amacı, danışanın yarattığı “resim, heykel vb.” üzerinden danışanın duygularının dışa vurumunu ve farkındalığını arttırmaya çalışarak çözüm yolunu görmesini sağlamaktır.

Sanat Terapisi, bireysel terapiler şeklinde yapıldığı gibi aile ve grup terapileri olarak da  çalışılmaktadır.

 

Sağlıklı İlişkiler Kurma Sanatı

Klinik Psikolog ve İlişki Bağımlılığı Uzmanı iki psikolog eşliğinde aklınıza gelebilecek her türlü ilişkilerin konu olacağı bu grup çalışmasında, Şema Terapi grup çalışma modeli baz alınarak, yaşantısal grup çalışmaları, sanat terapileri ve psikodrama aktivitelerine yer verilecektir. Sağlıklı ve mutlu ilişkiler yaratmak grup çalışması anne çocuk ilişkisinden eş ilişkisine, sevgililer arasındaki diyaloglardan, kardeş ilişkilerine ve daha nicelerine kadar tüm ilişkilerinizi gözden geçirerek sorunlarınıza çözüm bulabileceğiniz bir platformdur. İlişkilerde yaşanan çatışma, tartışmaların veya ayrılıkların üzerinden gelmek ve daha sağlıklı, huzurlu, mutlu ilişkileri nasıl kurabileceğimizi öğreneceğimiz, grup psikoterapisinde tartışıp çözüme kavuşturuyoruz.

Katılımcılarla ön görüşme yapılacaktır. Lütfen telefonla ile iletişime geçip ön görüşme için randevu alınız.
Haftada 1 gün, 90 dakika sürecek etkileşim grubu 8 hafta boyunca devam edecektir.
Lütfen Müsait Olduğunuz Gün ve Saatleri Randevu alırken bildiriniz.
Lütfen, rezervasyonunuzu etkinlik öncesinde kesinleştiriniz.

 

Panik Atak – Kaygı Grubu

  • Kaygı ve panik konusunda yalnız mıyım?
  • İnsanlar kaygı ve panik ataklar sırasında neler yaşıyorlar?
  • Panik ataklar nelerde kaynaklanır?
  • Tekrarlayan kaygı atakları ile nasıl başa çıkabilirim?
  • Tekrarlayan kaygı atakları ile nasıl başa çıkabilirim?

Bu sorulara yanıt bulup kaygı (panik) ataklarının üzerinden gelmek için grup psikoterapisine bekliyoruz. İki uzman psikolog tarafından yönetilecek olan grupta benzer problemi yaşayan grup üyeleri ile 8 hafta devam edecek grup çalışmaları düzenlenerek problemler üzerine farkındalık ve iyileşmeyi hedeflemekteyiz.
Süre: Haftada 1 gün, 90 dakika sürecek etkileşim grubu 8 hafta boyunca devam edecektir.

Not: Lütfen telefonla ile iletişime geçip ön görüşme için randevu alınız.
Haftada 1 gün, 90 dakika sürecek etkileşim grubu 8 hafta boyunca devam edecektir.
Ücret: 80 TL (her bir oturum ücreti)
Lütfen Müsait Olduğunuz Gün ve Saatleri Randevu alırken bildiriniz.
Lütfen, rezervasyonunuzu etkinlik öncesinde kesinleştiriniz.

Anne Okuma Atölyesi

Ebeveyn olmak ne kadar özel ve keyifliyse bir o kadar da sorumluluk yükleyici, meşakkati bol bir yolculuktur. Bazen anne ve babalar çocuğuyla olan ilişkisinde ne yapması gerektiğine, nasıl davranması gerektiğine karar veremeyebilirler, hatta bilmeyebilirler. Sonuçta bebek dünyaya geldiğinde, profesyonel anne ve baba olmaya otomatik olarak atanmamız yapılamıyor. Bebekle olan iletişimimiz ve duygusal bağımızda içgüdüsel olarak bize bahşedilen yetenekleri kullansak da, çoğu ebeveyn bebeğe davranış, bebeğin bakımı ve beslenmesi gibi konuları tecrübeli diğer ebeveynlerden öğreniyorlar. Yani ebeveynlik süreci öğrenilen ve bu öğretilerin sürekli gelişmekte olduğu bir süreçtir. Bu süreçte ebeveynlerin yanında olmak, onlara bu süreci kolaylaştırmak için bir okuma grubu oluşturmaya karar verdik. Bu grupta okunması ve değerlendirilmesi için, psikolojik olarak sağlıklı bireyler yetişmesine yardımcı olabilecek dünyaca kabul görmüş kitaplar belirledik. Anne okuma atölyemizin bu kitaplar aracılığıyla, günümüz dünyasında anne-baba olmanın farklılığı ve çağa nasıl uyum sağlanması gerektiği, çocukla iletişim kurma, gelişimini destekleme ve aynı zamanda duygu ve düşüncelerini anlamlandırabilme ve bu doğrultuda çocuğa gerekli yönlendirmeleri yapabilmeyi tartışıyor olacağız.

Öngördüğümüz hedefler doğrultusunda, belirlenen kitapları okuyup tartışmak, sorularınıza ve yaşadığınız durumlarla bağdaştırdıklarınıza cevaplar bulabilmeniz için anne okuma atölyemizde bir araya gelmeyi planlıyoruz. Her hafta bir kitaba yer vereceğimiz atölyemizde, okuduğumuz kitap hakkında tartışacağız ve aklımıza takılanları değerlendireceğiz.
Eğer sizde çocuk yetiştirirken yardımcı bir fikre ihtiyaç duyuyorsanız, ya da daha iyi bir ebeveyn olma yolunda adım atmak istiyorsanız atölye çalışmamıza bekleriz.
Uzman Klinik Psikolog Gülten Yıldız eşliğinde yürüteceğimiz anne okuma atölyemize tüm annelerimiz davetlidir.

Comments are closed.